Skip to content

Zabrze: pomnik profesora Zbigniewa Religi prawie ukończony

Ten pomnik to prezent od prezydenta  miasta Zabrze Małgorzaty Mańki-Szulik, który obiecała, obejmując urząd w październiku ubiegłego roku. Praca rzeźbiarza Krzysztofa Nitscha warta była tego oczekiwania, gdyż stworzył on arcydzieło, które można nazwać tylko wspaniałym.

Na czas montażu cokołu zakończono niezbędne przygotowania techniczne, które są niezbędne do opróżniania kanalizacji, wody i energii elektrycznej. Burmistrz Małgorzata Mańka-Szulik skomentowała: “Projekt był opracowywany siedem lat w Urzędzie Miasta. Od początku moim pomysłem było wykonanie pamiątkowego pomnika z brązu oraz miejsca, które symbolizowałoby nowy pomost pomiędzy światem akademickim i nauką z jednej strony, a Zabrzem jako miasto z drugiej.

Na cokole rzeźby ma być umieszczona tablica w formie kostki z czarnego granitu. Wyryte na niej są nazwisko prof. Religi, wers z jego przemówienia na uroczystości 50-lecia laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny z dnia 9 czerwca 1994 r.: “Jestem przekonany, że jeśli ktoś może uczynić ludzi lepszymi, zdrowszymi, a nawet nieśmiertelnymi dzięki osiągnięciom badań i technologii medycznej, to osoba ta zasługuje nie tylko na pochwałę i podziw, ale także na wysokie zaszczyty” oraz zdanie z przemówienia prof. Religi na uroczystości otwarcia roku 2004: “Nie ma czasu na nostalgię”.

Kształt pomnika powstał na podstawie gipsowej formy, która została wykonana z modelu gipsowego. Odlany z brązu pomnik stanie na skwerze u zbiegu ulic Religi i Powstańców Śląskich. Miasto ogłosiło konkurs na wybór najlepszej koncepcji spośród szesnastu odlewów z brązu pokrytych platyną.

Pomnik prof. Zbigniewa Religi już wkrótce stanie na głównym placu w Zabrzu, gdzie od początku był planowany. Obecnie wszystkie prace techniczne wykonują specjaliści GZUT, a ostateczne szlify nadaje prof. Krzysztof Nitsch, który zaprojektował ten projekt.

3 komentarze

 1. Maciek
  27 lipca 2022 @ 13:42

  Nie uważam, że upamiętnienie znanych osobistości związanych z miastem to zły pomysł. Może to pomóc w zwiększeniu ruchu turystycznego i pobudzić rozwój gospodarczy w okolicy.

 2. Juliusz
  27 lipca 2022 @ 13:43

  Żyjemy w świecie, który ciągle się zmienia. Dobrze jest widzieć, że miasto pracuje nad upamiętnieniem tych znanych osobistości, zamiast pozwolić im zniknąć.

 3. Bogdan
  27 lipca 2022 @ 13:46

  W Urzędzie Miejskim pracują kompetentni i doświadczeni eksperci, którzy mogą udzielić informacji na temat procedur administracyjnych oraz pomóc w planowaniu przedsięwzięć. Polecam ich są kompetentni i działają telefonicznie w Urzędzie Miejskim w Zabrzu, pod adresem https://urzad.info.pl/urzad-miasta-zabrze/.

Dodaj komentarz