Skip to content

Poważna sytuacja związana z ośrodkiem dla uchodźców

Minął miesiąc od próby przesiedlenia przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki ukraińskich uchodźców z Centrum Pomocy Global Expo przy ul. Modlińskiej. Wojewoda postanowił nie przedłużać umowy z zarządcą obiektu i przetransportował tam ludzi do podobnego ośrodka w Nadarzynie. To jednak nie zadziałało. Zaparkowany autobus był pusty. Uchodźcy nie chcieli słyszeć o przeprowadzce do miasta oddalonego o 30 kilometrów od Warszawy.

Według Piotra Płocharskiego, pełnomocnika zarządu GE Operator, w centrum przebywa obecnie jeszcze około tysiąca osób. Ta liczba nie zmienia się od miesiąca. Na miejsce osób, które odchodzą z centrum, przychodzą kolejne.

Płocharski podkreśla, że bez pieniędzy od wojewody “sytuacja robi się poważna”. Podkreśla, że nawiązał kontakt z biurem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców i że ma też wciąż darczyńców. Część swoich potrzeb pokrywa z własnych środków. Nie może powiedzieć, co będzie w przyszłym miesiącu, ale w marcu dostała 4,3 mln zł za przyjęcie uchodźców, w kwietniu ponad 5,5 mln, a w maju kolejne 4,1 mln zł z urzędu wojewódzkiego.

Biuro wojewody obarcza winą za niepowodzenie relokacji postawę operatora GE, który – jak twierdzą – uniemożliwił im komunikację z uchodźcami na Global Expo. Ponadto twierdzą, że przedstawiciele firmy informowali uchodźców o możliwości pozostania na Global Expo i planach GE dotyczących kontynuowania działań pomocowych, niezależnych od finansowania przez MUW, co “znacząco utrudniało” ich działania.

Operator GE Piotr Płocharski zaprzecza temu. Do 28 czerwca w Global Expo przebywało jeszcze ośmiu pracowników biura wojewody. Na teren Global Expo wpuszczano autobusy przewożące uchodźców – powiedział. Uchodźcy nie chcieli być przewożeni, bo woleli przebywać w pobliżu autobusów miejskich i innych obiektów.

3 komentarze

 1. Bożena
  1 sierpnia 2022 @ 15:21

  Ośrodek dla uchodźców w Polsce boryka się z wieloma problemami. Ukraińscy uchodźcy, którzy przybyli do Polski w poszukiwaniu spokoju i bezpieczeństwa, są traktowani niesprawiedliwie i przykro o tym słyszeć.

  Mam nadzieję, że wkrótce wszystkie te kwestie zostaną rozwiązane i że ci uchodźcy będą mogli znaleźć w
  Polsce spokój, taki na jaki zasługują.

 2. Jan
  1 sierpnia 2022 @ 15:23

  Wierzę, że ta kwestia jest rozwiązywana tak szybko, jak to możliwe i jestem przekonany, że Polska będzie nadal bezpiecznym miejscem dla każdego, kto tu przybywa z zagranicy.

  To musi się udać, trzymam kciuki, aby mieli łatwiej żyć uchodźcy.

 3. Wiktoria
  1 sierpnia 2022 @ 15:24

  To naprawdę smutne, że ośrodek dla uchodźców ma takie problemy. Żal mi tych Ukraińców, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów i przyjechali tutaj w poszukiwaniu spokoju. Myślałam, że tutaj go znajdą.

Dodaj komentarz