Skip to content

Banki zmieniają podejście odnośnie kredytów hipotetycznych powiązanych ze świadczeniem 500+

Spis treści

W ostatnich miesiącach osoby, które wcześniej bez problemu uzyskałyby kredyt hipoteczny, bywają odsyłane z kwitkiem. Zdolność kredytową w dobie wysokich stóp procentowych mogłoby poprawić bardziej elastyczne podejście banków do uwzględniania dochodów. Jak podkreślają eksperci Expander Advisors, coś zaczyna się w tym zakresie zmieniać.

Dobra wiadomość jest taka, że banki stopniowo stają się bardziej elastyczne, jeśli chodzi o uwzględnianie dochodów, a także udzielają kredytów osobom o niższych dochodach, które chcą kupić domy lub samochody.

Zdolność kredytowa hipoteki zaczyna spadać w połowie 2021 roku. Początkowo wolno, po pierwszym wzroście stopy – szybko. Finansowanie w PLN (10% samofinansowanie). Pod koniec czerwca 2022 r. dostępna kwota zostanie zmniejszona o połowę.

„Podwyżka stóp procentowych oraz rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego znacznie ograniczyły dostępność kredytów hipotecznych. W efekcie wiele osób o dobrej kondycji finansowej nie ma możliwości uzyskania kwoty kredytu, która pozwoliłaby im na zakup wymarzonego mieszkania Agnieszka Brygier-Sosnowska, Starszy Specjalista ds. Finansowych w Expander Advisors, zwraca uwagę, że banki szukają sposobu na poprawę dostępności kredytów hipotecznych.

Banki przez długi czas nie brały pod uwagę zasiłków na dzieci przy ocenie zdolności kredytowej kredytów hipotecznych. Przemawiają za tym dobre argumenty – terminy płatności są zazwyczaj krótsze niż terminy pożyczki, a program może zostać w przyszłości zakończony z powodu decyzji politycznych. Zobowiązania kredytowe na krótsze okresy są różne.

Do tej pory banki uwzględniały te pieniądze tylko w przypadku kredytów gotówkowych, a ostatnio jeden z nich zaczął uwzględniać ponad 500 świadczeń w procesie obliczania zdolności kredytowej. Przygotowując rankingi kredytów hipotecznych na lipiec zapytano banki, czy przy obliczaniu zdolności kredytowej klientów brane są pod uwagę rentowności. Odpowiedzi były zdecydowanie negatywne.

W przypadku świadczenia 500+ można się skontaktować przez infolinię 500+ kontakt. Zadzwoń, aby uzyskać potrzebne informacje o nowym terminie składania wniosków.

3 komentarze

 1. Magda
  4 sierpnia 2022 @ 16:40

  Uważam, że to wspaniale, że banki podejmują kroki w celu rozwiązania problemu ich wpływu na środowisko. Nie tylko pomagają światu, ale także czerpią z tego zyski, co jest czymś, co chciałbym widzieć częściej!

 2. Arek
  4 sierpnia 2022 @ 16:42

  Mówiem Wam, że banki są skłonne pomóc swoim klientom, nawet jeśli nie jest to w ich najlepszym interesie. Równie dobrze mogłyby powiedzieć Ci „nie” i zostawić Cię w zawieszeniu. Zamiast tego, oni idą powyżej i poza, aby pomóc Ci się. Myślę, że to jest takie fajne!

 3. Natalia
  4 sierpnia 2022 @ 16:42

  Banki są istotną częścią naszej gospodarki i zawsze dobrze jest widzieć, że podejmują one kroki w celu zapewnienia stabilnej i bezpiecznej podaży pieniądza na świecie. Mam nadzieję, że to działanie przywróci zaufanie do sektora bankowego i zachęci ludzi do dalszego korzystania z banków jako podstawowych instytucji finansowych.

Dodaj komentarz