Skip to content

18 lipca ruszyła wypłata w ramach programu “Dobry start”

18 lipca br. rozpoczęła się wypłata świadczenia na rozpoczęcie szkoły w ramach programu “Dobry start” – poinformowała w środę prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada.

Świadczenie przeznaczone jest dla rodzin z dziećmi, które w kolejnym roku akademickim rozpoczynają naukę w szkole lub zajęcia pozalekcyjne i wypłacane jest dwa razy w roku – na początku i na końcu roku szkolnego (wakacje letnie i zimowe).

Wysokość wyrównania zależy od liczby członków rodziny i wynosi od 300 zł miesięcznie (na jedno dziecko) do 600 zł miesięcznie (na troje i więcej dzieci).

ZUS po raz drugi przyznaje świadczenie 300+ w ramach rządowego programu “Dobry start”. Według szacunków rządu, w tym roku z wyprawki szkolnej skorzysta ponad 4,4 mln dzieci.

Jak informuje ZUS telefon, wnioski o świadczenie na rok szkolny 2022/2023 można składać od 1 lipca 2022 r. do 30 listopada 2022 r. wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem trzech kanałów: Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), system bankowości elektronicznej oraz portal [email protected]

Aby skorzystać z tej możliwości, wszyscy rodzice muszą zarejestrować się na portalu [email protected], aby mieć dostęp do konta swoich dzieci i terminowo złożyć wniosek o wyprawkę szkolną.

“Obecnie, aby otrzymać świadczenie, należy złożyć wniosek o jego przyznanie za pośrednictwem portalu PUE ZUS. W kolejnych dniach na portalu będą zamieszczane kolejne informacje o przyznaniu świadczenia. Powiadomienie o zamieszczeniu informacji o przyznaniu świadczenia zostanie wysłane na Państwa adres e-mail – powiedziała. – Prezes ZUS przekazała w swoim komunikacie.

Pierwsze świadczenia z ZUS zostały przyznane pierwszym kilkuset tysiącom wnioskodawców 18 lipca 2022 r. Pieniądze zostaną przekazane na rachunek bankowy wskazany przez klienta we wniosku w ciągu 5 dni roboczych od przyznania świadczenia.”

W każdej chwili możesz śledzić postępy w rozpatrywaniu wniosku, logując się na swój profil na portalu zus pue rejestracja.

Jeśli zajdzie potrzeba przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, klienci otrzymają wezwanie do uzupełnienia wniosku, które zostanie zamieszczone na ich profilu na portalu PUE ZUS. Zostaną o tym poinformowani SMS-em wysłanym na telefon wskazany w ich wniosku.

ZUS ma czas do 30 września 2022 r. na rozpatrzenie wniosków o świadczenie “Dobry Start”, które zostały złożone do 31 sierpnia.

3 komentarze

 1. Marzena
  18 lipca 2022 @ 10:05

  Podoba mi się, że ZUS działa tak dobrze dla obywateli to jest super podejście.

  Myślę, że przydałoby się, gdyby było więcej informacji o tym, co to jest i jak działa.

 2. Tomek
  18 lipca 2022 @ 10:06

  Uważam, że ZUS wykonuje naprawdę dobrą robotę, zapewniając opiekę swoim obywatelom. Jest to jeden z najbardziej udanych programów rządowych w historii, który pomaga ludziom przeżyć złote lata z godnością i szacunkiem.

 3. Paula
  18 lipca 2022 @ 10:07

  Istnieje od dawna, ale działa tak samo dobrze, jak wtedy, gdy został stworzony. Powodem, dla którego jest to tak ważne, jest to, że zapewnia siatkę bezpieczeństwa dla wielu ludzi, którzy nie mają dostępu do planów emerytalnych lub innych rodzajów wsparcia finansowego. Teraz ten program “Dobry start” jest tego wyrazem.

Dodaj komentarz