Skip to content

ZUS dba o przedsiębiorców i wysyła rozliczenia e-składki

W tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłanie na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS) informacji z podsumowaniem wpłat dokonanych w 2020 r. przez płatników składek.

Informacje będą udostępniane przede wszystkim na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Przedsiębiorcy dowiedzą się, jak wyglądały rozliczenia ich firm z ZUS i jakie jest saldo na ich koncie na koniec 2020 roku.

“Informacje o saldzie i rozliczeniu wpłat otrzyma kilka milionów płatników” – mówi Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa śląskiego. “Przedsiębiorcy dowiedzą się, czy na ich koncie w ZUS jest nadpłata lub niedopłata, czy też konto jest rozliczone na zero. Informacja będzie zawierała łączną kwotę wpłat dokonanych w ubiegłym roku oraz wskaże, jakie należności zostały uregulowane tymi wpłatami.”

Jeśli pracodawca wypłaca ci wynagrodzenie w ratach, możesz rozłożyć na raty swoje zadłużenie wobec ZUS.

ZUS przypomina, że niedopłata na koncie płatnika składek może zostać rozłożona na raty. W tym celu najlepiej skontaktować się z doradcami ds. ulg i umorzeń ZUS, którzy przedstawią najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia. Doradcy pomogą również wypełnić wniosek i skompletować niezbędne dokumenty. Numery telefonów kontaktowych do doradców dostępne są na naszej stronie internetowej www.zus.pl.

Przykro nam, że masz niedopłatę składek na ubezpieczenie społeczne. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem tak szybko, jak to możliwe, i chcemy się upewnić, że rozumiesz, jak to wpłynie na Twoje konto w międzyczasie.

Możesz spłacić niedopłatę poprzez zwiększenie płatności, aby uregulować należną kwotę w kolejnym terminie płatności. Możesz również sprawdzić, czy od zaległości należą się odsetki. Odsetki można obliczyć za pomocą kalkulatora, który również jest udostępniony na naszej stronie internetowej.

Z drugiej strony, jeśli nadpłaciłeś składki, upewnij się, że zostało to uwzględnione poprzez zmniejszenie kwoty składek opłacanych w kolejnym terminie płatności. Jeśli dokonali Państwo nadpłaty i chcieliby Państwo wystąpić o jej zwrot, prosimy o kontakt na adres.

ZUS zaznacza, że wnioski o zwolnienie z opłacania składek w ramach Tarczy Antykryzysowej 6.0 można składać od 30 grudnia 2020 r. Skutki zwolnienia będą widoczne na kontach płatników dopiero po rozpatrzeniu wniosku (tj. w 2021 r.).

Oznacza to, że przekazywane obecnie informacje o stanie konta nie będą uwzględniały tego zwolnienia, gdyż prezentują stan konta na dzień 31 grudnia 2020 r.

W tej sytuacji przedsiębiorcy, którzy spełniają warunki do zwolnienia, a którzy nie opłacili składek za listopad 2020 r. w informacji mogą zobaczyć kwotę zadłużenia za ten miesiąc. Sprawy te będą wyjaśniane. Dzięki ePUAP ZUS załatwisz sprawy związane z ZUS.

Jeśli opłaciłeś składki za miesiące, za które jesteś zwolniony z ich opłacania (czyli jeśli Twój wniosek został rozpatrzony pozytywnie), to ewentualna nadpłata będzie widoczna na koncie płatnika składek na PUE ZUS po rozpatrzeniu Twojego zwolnienia.

3 komentarze

 1. Felek
  7 lipca 2022 @ 13:16

  Cieszę się, że widzę, jak ZUS dba o przedsiębiorców.

  Pierwszy raz w życiu widzę Departament, który dba o przedsiębiorcę.

 2. Konrad
  7 lipca 2022 @ 13:18

  Miło widzieć jak ZUS dba o przedsiębiorców, wreszcie resort, który dba o przedsiębiorcę.

  Jako przedsiębiorca wiem, że nie zawsze łatwo jest dbać o swój biznes, a jednocześnie o siebie.

 3. Bożena
  7 lipca 2022 @ 13:19

  Jestem podekscytowana, że ZUS zajmuje się przedsiębiorcami. Najwyższy czas!

  To porządny Zakład!

Dodaj komentarz