Skip to content

W niektórych państwach są powszechne taksówki tylko dla kobiet

Spis treści

Taksówki tylko dla kobiet mają swoich zwolenników w wielu krajach. Rozwój przewozów pasażerskich i uberyzacja rynku taksówkowego sprawiły, że tego typu usługi rozproszyły się i zaczęły wymykać się spod prawa. Z jednej strony przyczyniło się to do obniżenia cen taksówek, ale z drugiej strony często nie można zweryfikować, kto siedzi za kierownicą. Taka sytuacja niesie ze sobą ryzyko kradzieży, a nawet gwałtu.

Problem niebezpiecznych przewozów dotyczy nie tylko konserwatywnych krajów Afryki czy Azji, ale także Polski. W stolicy kilkanaście przypadków incydentów seksualnych związanych z przewozem osób nagłośniła Gazeta Wyborcza. Jej dziennikarze ustalili, że w samej Warszawie wszczęto ponad 20 postępowań związanych z takimi incydentami.

Wydawnictwo opublikowało także mapę z lokalizacją wszystkich zgłoszonych przypadków nadużyć i molestowania w komunikacji miejskiej. Z mapy wynika, że najwięcej incydentów ma miejsce w tramwajach, autobusach i pociągach kursujących przez centralne dzielnice Warszawy.

Zdaniem ekspertów z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej do takich przypadków dochodzi, ponieważ wielu kierowców nie przechodzi badań psychologicznych przed objęciem stanowiska i nie jest odpowiednio przeszkolonych do pracy.

Trudno się więc dziwić, że korporacje mające zastosowanie w transporcie pasażerskim zaczęły szukać rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo kobiet. W lipcu br. firma Bolt wprowadziła usługę „dla niej”, będącą efektem partnerstwa z Feminoteką, organizacją kobiecą. A w lutym 2022 roku szlak przetarła sieć Free Now, pionier taksówek dla kobiet w Polsce. Jednak idea taksówek wyłącznie dla pań sięga pierwszych dekad XXI wieku. Postanowiliśmy przypomnieć historię taksówki tylko dla kobiet.

Np. w Rosji nie ma jeszcze taksówek tylko dla kobiet. Istnieje jednak kilka usług taksówkowych, które oferują kobietom zniżki lub specjalne usługi dla nich (na przykład transport od drzwi do drzwi). Ponadto niektórzy kierowcy oferują swoje usługi wyłącznie kobietom-pasażerom przez telefon lub systemy rezerwacji online.

Już w 2009 roku taksówki prowadzone przez kobiety mogły prowadzić Meksykanki. W 2012 roku różowe taksówki zaczęły jeździć po ulicach Gruzji, w 2015 roku podobną usługę wprowadzono w Egipcie, a w 2016 roku w Pakistanie. Dużo pisano także o ofercie „SheTaxis-SheRides”, która w 2014 roku stała się dostępna dla mieszkanek Nowego Jorku, gwarantując im możliwość zamówienia taksówki prowadzonej przez kobietę.

Oprócz tych innowacji istnieje wiele innych inicjatyw mających na celu poprawę sytuacji kobiet kierowców. Na przykład w 2017 roku Uber ogłosił, że nie będzie już wymagał od swoich pracowników podpisywania umów o zachowaniu poufności.

Starając się zapewnić swoim klientom bezpieczniejsze doświadczenia, sieć Uber oraz lankijska sieć PickMe dodały możliwość wyboru płci swojego kierowcy.

Opcję wyboru, kto ma jechać (tylko kobiety lub pasażerowie obu płci) udostępniła swoim kierowcom m.in. sieć Uber (tylko w wybranych lokalizacjach). Zamówienie kierowcy płci żeńskiej umożliwia również lankijska sieć PickMe, choć nie działa to w drugą stronę – kobiety za kółkiem muszą przewozić zarówno pasażerów płci żeńskiej, jak i męskiej.

Rosnąca popularność aplikacji typu ride-hailing, takich jak Uber czy Didi Chuxing, sprawiła, że przemieszczanie się stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek. Ale chociaż usługi te są chwalone za uczynienie transportu publicznego bardziej dostępnym, znalazły się również pod ostrzałem z powodu braku różnorodności płci.

Dlatego niektóre firmy podejmują kroki, aby zachęcić kobiety do rejestrowania się – i aby upewnić się, że kobiety, które prowadzą samochód, mogą czuć się bezpiecznie.

Na przykład chińska aplikacja Didi Chuxing automatycznie paruje ze sobą kobiety przewożące pasażerów i klientów, co oznacza, że kobiety mogą wybrać kierowcę na podstawie jego płci, a także poziomu doświadczenia i ceny. Usługę wyboru kobiety-kierowcy przez wybrane osoby (głównie rodziny i klientów korporacyjnych) umożliwiły również TaxShe i Koala Kabs w Indiach oraz Annisa Cars w Wielkiej Brytanii. Z kolei kobiety zajmujące się logistyką, dostarczaniem żywności czy transportem publicznym zaczęły wynajmować LadyBirds Logistics w Ghanie i Vira Cabs w Indiach.

 

3 komentarze

  1. Darek
    20 lipca 2022 @ 12:04

    Bardzo się cieszę, że tak szeroki zakres usług jest dostępny i cieszę się, że się powiększa. Na przykład https://kontakty.info.pl/kontakt-bolt-wroclaw/ to baza taxi w mieście Wrocław, bardzo przydatna na co dzień.

  2. Julian
    20 lipca 2022 @ 12:06

    Myślę, że to wspaniałe, że jest coraz więcej taksówek tylko dla kobiet. Jest to coś, co zawsze było nam potrzebne.

  3. Monika
    20 lipca 2022 @ 12:07

    Słyszałam wiele dobrego o rosnącej liczbie firm taksówkarskich, które obsługują kobiety. Wspaniale jest widzieć, jak ta branża przyjmuje ideę, że kobiety zasługują na równe traktowanie!

Dodaj komentarz