Skip to content

Taxi w Warszawie, jakie są opłaty

Warszawa jest taksówkową stolicą Polski.

Pomimo tego, że liczba Polaków posiadających prawo jazdy i własny środek transportu rośnie, przewóz osób organizowany przez różne firmy jest nadal popularny. Z taksówek korzystają codziennie tysiące osób, zwłaszcza w dużych miastach, takich jak Warszawa.

Alternatywą dla zatłoczonego transportu publicznego jest tania taksówka. A czasem jedyny sposób na szybkie dotarcie do celu, gdy nie można skorzystać z własnego samochodu. Bardzo często taksówki zamawiają także osoby poruszające się po stolicy w celach turystycznych lub biznesowych – między miastem a lotniskiem lub dworcem kolejowym.

Szacuje się, że po stołecznych drogach jeździ ponad 11 tysięcy taksówek! Ile – i czy rzeczywiście najwięcej – zapłacisz za przejazd taksówką w Warszawie? Jak zamówić przejazd i zapłacić za niego? Z usług której firmy taksówkarskiej warto skorzystać?

Cena za przejazd taksówką w Warszawie nie jest łatwa do określenia. Na koszt przejazdu taksówką składa się nie tylko marża kierowcy, ale także wiele innych opłat: prowizja, paliwo, ZUS czy ubezpieczenie. Podstawą ceny jest opłata inicjalna, ustalona przez radnych miasta na poziomie 8 zł. Głównym kosztem jest stawka za każdy przejechany kilometr.

Cena usługi taksówkarskiej, jak również jej taryfa, zależy od wybranej firmy. Niektóre firmy oferują ceny w wysokości 1,80 zł za kilometr, inne pobierają opłatę w wysokości 2,40 zł za kilometr.

Cena przejazdu indywidualnego jest również uzależniona od długości kursu oraz pory dnia/nocy.

W ciągu dnia w granicach miasta za kilometr zapłacimy ok. 1,90 zł. W nocy i święta w granicach miasta zapłacimy 2,40 zł za kilometr. W dzień poza miastem za kilometr zapłacimy 3,80 zł, a w nocy i święta poza miastem 4,80 zł za kilometr.

Aby dowiedzieć się, ile będzie kosztowała podróż z jednego miejsca do drugiego, należy najpierw określić odległość. Warto pamiętać, że dokładna kalkulacja może się różnić w zależności od trasy wybranej przez kierowcę. Jednak, jak łatwo obliczyć, cena za przeciętny kurs to około 25-40 zł. Z dodatkowymi kosztami musimy się również liczyć, gdy zamawiamy samochód z fotelikiem dziecięcym, kombi lub przewóz zwierząt.

W Warszawie jest wiele korporacji taksówkarskich, które pobierają różne opłaty. Warto pamiętać, że gdy zależy nam na czasie i komforcie przejazdu, warto zdecydować się na zamówienie taniej taksówki. Wbrew pozorom taka przejażdżka nie musi zrujnować naszego portfela.

Za przejazd taxi w Warszawie można zapłacić gotówką lub kartą. Większość firm idzie z duchem czasu i wyposaża swoje pojazdy w terminale umożliwiające wygodne płatności kartą. Niektórzy przewoźnicy umożliwiają również płatności bezgotówkowe za pomocą aplikacji mobilnych. W ich przypadku należność za przejazd pobierana jest z karty płatniczej, która jest zapisywana przez użytkownika w aplikacji.

 

 

3 komentarze

 1. Jan
  3 czerwca 2022 @ 11:25

  Bardzo się cieszę, że istnieje taki cennik usług taksówkarskich w stolicy Polski.

  Muszę podróżować z Warszawy do Gdańska i szukałem taniej taksówki. Znalazłem to źródło w internecie i postanowiłem z niego skorzystać. Naprawdę łatwo było znaleźć dobrą opcję dla mojej podróży. Wybrałem najtańszą z nich i wszystko poszło dobrze.

 2. Alina
  3 czerwca 2022 @ 11:25

  Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jaki będzie koszt przejazdu taksówką, zanim się ją zarezerwuje. Jest to szczególnie ważne podczas podróży zagranicznych, gdzie w różnych krajach obowiązują różne stawki i opłaty za przejazd taksówką.

 3. Sebastian
  3 czerwca 2022 @ 11:27

  Często podróżuję z rodziną, więc zazwyczaj wypożyczamy samochód lub korzystamy z transportu publicznego, gdy jedziemy na wakacje. Czasami jednak chcemy po prostu wyjść z domu i zobaczyć miasto, nie martwiąc się o szukanie drogi lub samodzielne prowadzenie samochodu. Wtedy właśnie korzystamy z usług taksówkarzy, którzy bezpiecznie i szybko dowiozą nas do celu.

Dodaj komentarz