Skip to content

Realne koszty rozwodu

W ostatnich latach rozwody w Polsce stają się coraz bardziej popularne. Sądy są przeciążone liczbą spraw rozwodowych, co oznacza, że czas oczekiwania na termin rozprawy może się wydłużyć. Niezależnie od tego osoby zainteresowane tym tematem w pierwszej kolejności poszukują informacji o tym, z jakimi kosztami sądowymi będą musiały się liczyć, składając pozew o rozwód, oraz jakie są ceny usług prawnych: koszt adwokata czy radcy prawnego.

Sprawa rozwodowa koszty,  zależy od stopnia złożoności sprawy oraz od tego, czy dotyczy ona kwestii majątkowych lub opieki nad dziećmi. Koszt adwokata lub radcy prawnego jest uzależniony od liczby godzin pracy nad sprawą oraz poziomu ich doświadczenia.

Wnosząc pozew o rozwód, należy uiścić opłatę sądową w wysokości 600 PLN. Jeśli sąd chce dodatkowo dokonać podziału majątku małżonków, należy wnieść dodatkową opłatę sądową w wysokości 300 zł w przypadku zgodnego podziału majątku lub 1 000 zł w przypadku spornego podziału majątku. Należy jednak zauważyć, że w praktyce sądy rzadko zajmują się podziałem majątku – tylko wtedy, gdy małżonkowie sami się porozumieją, a sama kwestia podziału majątku nie spowoduje zbędnej zwłoki w rozpoznaniu sprawy. Jeśli oprócz pozwu o rozwód wnosisz o eksmisję ze wspólnie zajmowanego mieszkania, taki pozew wymaga opłaty sądowej w wysokości 200 zł.

Koszty postępowania mogą być wyższe, niż się spodziewałeś. W szczególności mogą to być opłaty związane z roszczeniami ubocznymi, np. o ustalenie kontaktów z dzieckiem czy podwyższenie alimentów. Taki wniosek kosztuje 100 zł, jeśli jest składany oddzielnie, ale jest bezpłatny, jeśli masz prawo do alimentów. Stanowi o tym art. 96 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Nie ma znaczenia, czy ubiegasz się o alimenty na dzieci czy na małżonków.

Zgodnie z ogólną zasadą określoną w Kodeksie postępowania cywilnego, koszty ponosi przegrywający sprawę. Oznacza to, że jeśli przegrasz sprawę, musisz pokryć koszty sądowe i koszty zastępstwa procesowego strony przeciwnej. Jeśli jednak wygrasz sprawę, możliwe jest, że oprócz kosztów sądowych zostaną Ci przyznane koszty.

Opłata sądowa za wniesienie pozwu wynosi 600 PLN. Jeśli złożysz odwołanie od orzeczenia sądu rejonowego lub miejskiego, musisz ponownie uiścić tę opłatę; jeśli jednak wygrasz sprawę, możliwe jest, że zostanie Ci ona zwrócona.

Sąd przyznaje wynagrodzenie adwokata tylko wtedy, gdy uzna, że jest ono niezbędne do prawidłowego i skutecznego przeprowadzenia postępowania. Jeśli adwokat został wyznaczony przez sąd do reprezentowania osoby, która z powodu trudności finansowych nie mogła wynająć własnego adwokata, wówczas otrzyma 720 zł (w sprawach szczególnie skomplikowanych). W wyjątkowych przypadkach, gdy w sporze uczestniczy kilka stron i/lub gdy interesy tych stron są bardzo skomplikowane (np. dlatego, że są to firmy zagraniczne), można przyznać dodatkowe wynagrodzenie (maksymalnie do kwoty 4 320 zł).

3 komentarze

 1. Gustaw
  21 czerwca 2022 @ 13:04

  Dla mnie najtrudniejszą częścią rozwodu było emocjonalne obciążenie, jakie na mnie spadło. Na szczęście miałem dobrego adwokata, który pomógł mi dość szybko uporać się z tym problemem.

 2. Natalia
  21 czerwca 2022 @ 13:06

  Nie myślę o rozwodzie. Dobrze dogadujemy się z mężem i rzadko się kłócimy. Jedyny raz poważnie się pokłóciliśmy, gdy zapomniałam o jego urodzinach. Następnego dnia w ramach przeprosin dostał ode mnie odkurzacz iRobot z bukietem róż – i właśnie takie rzeczy sprawiają, że kocham go jeszcze bardziej!

  Gdy jesteś w związku, ważne jest, aby rozmawiać o problemach i wspólnie je rozwiązywać, a nie wyzywać się nawzajem czy obrażać.

 3. Krystyna
  21 czerwca 2022 @ 13:07

  Jestem żonaty od wielu lat i mogę powiedzieć, że trudno jest być małżeństwem i pozostać razem. Trzeba się szanować, słuchać siebie nawzajem i wspierać. Jeśli masz dobrego męża, to jesteś szczęściarą!

Dodaj komentarz