Skip to content

Polski Bon Turystyczny w sam raz na wakacje

Polski rząd stworzył Polski Bon Turystyczny o wartości 500 zł, którym można płacić za usługi turystyczne. Jest to odpowiedź na znaczne pogorszenie się jakości życia Polaków w związku z trwającą pandemią COVID-19. Szczególnie mocno dotknięte pandemią zostały rodziny z dziećmi. Zdalna nauka i ograniczona mobilność to wyzwania nowej codzienności, z którymi trudno sobie poradzić bez choćby krótkiego odpoczynku poza domem.

Trudna sytuacja ekonomiczna sprawiła jednak, że nie każdy może sobie pozwolić na rodzinny wyjazd czy wykupienie obozu lub wakacji dla dziecka – tak ważnych dla prawidłowego rozwoju i zdrowia najmłodszych.

Prawo do bonu przysługuje wszystkim dzieciom poniżej 18 roku życia. Jego wysokość nie zależy od dochodów gospodarstwa domowego, a dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością mają prawo do dopłaty do bonu w wysokości 500 zł. Bon można wykorzystać do 30 września 2022 roku.

Bon nie jest jednorazową płatnością. Możesz go wykorzystać do dokonania kilku płatności w różnym czasie i miejscu.

Transakcje z wykorzystaniem bonu są bezgotówkowe.

Bon turystyczny jest narzędziem przeznaczonym dla cudzoziemców, którzy chcą odwiedzić Polskę i zatrzymać się w hotelach lub organizacjach non-profit oferujących imprezy turystyczne. Voucher można wykorzystać w wybranych polskich przedsiębiorstwach lub organizacjach non-profit, które świadczą usługi hotelarskie lub organizują imprezy turystyczne. Co ważne, impreza turystyczna może, ale nie musi obejmować noclegu, dlatego bon można wykorzystać na pakiety, takie jak wstęp do atrakcji połączony z usługą gastronomiczną w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym lub Sabat Kraino.

Pełna lista miejsc i przedsiębiorców, u których możesz wykorzystać bon, znajduje się na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej. Strony internetowe i miejsca zarządzane przez przedsiębiorców, w których można płacić bonem, są oznaczone logo tej inicjatywy.

Aby aktywować swój Polski Bon Turystyczny, musisz najpierw zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych PUE – ZUS.

Po założeniu konta na PUE zaloguj się zgodnie z instrukcją. Po lewej stronie znajduje się menu z przyciskiem “Polski Bon Turystyczny”. Po jego kliknięciu pojawi się funkcja “Mój bon”. Kliknij ją, a następnie “Aktywuj bon” w centralnej części ekranu. W przypadku pytań dotyczących bonu turystycznego prosimy o kontakt bon turystyczny infolinia.

Po wykonaniu tych czynności powinieneś otrzymać od PUE wiadomość e-mail z potwierdzeniem, że Twój bon został aktywowany.

Aby zapłacić za pomocą bonu:

1. Podaj 16-cyfrowy numer bonu, aby sprawdzić, czy na bonie Twojego dziecka są jeszcze dostępne środki do wykorzystania.

2. W momencie dokonywania płatności potwierdzasz zakup dwoma kodami: kodem otrzymanym po aktywacji bonu oraz kodem potwierdzającym płatność, który otrzymasz SMS-em.

Odciążeniem domowych budżetów jest bon o wartości 500 zł miesięcznie na jednego członka rodziny (bez ograniczeń co do liczby dzieci). Bon jest wydawany tylko raz w roku i nie może być realizowany po 31 grudnia 2020 r.

Dodaj komentarz