Skip to content

Oszustwo w Nowym Targu: podszywali się pod pracownicę ZUS i panią doktor

Spis treści

Policja w Nowym Targu ostrzega mieszkańców miasta, aby uważali na oszustów, którzy podają się za pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub „panie doktor”.

Jedna z mieszkanek Nowego Targu została oszukana na kwotę blisko 30 tysięcy złotych. Padła też ofiarą innego oszustwa, w którym podstępnie wmówiono jej, że jej wnuk zginął podczas służby w Afganistanie i potrzebuje pieniędzy na pokrycie kosztów pogrzebu.

Oszuści od dłuższego czasu kierują się do starszych mieszkańców, chodząc od drzwi do drzwi, informując ich, że wkrótce wzrosną ich emerytury. W ramach oszustwa pokazują swoim ofiarom list z instytucji, w którym podana jest ta informacja. Następnie proszą o pieniądze z góry, aby mogli dopełnić formalności i zapewnić, że ich emerytura rzeczywiście wzrośnie.

W piątek w południe mieszkanka Nowego Targu odebrała telefon domofonowy od kobiety, która przedstawiła się jako pracownica ZUS i poinformowała ją, że nastąpiły zmiany w emeryturach i chciałaby z nią o tym porozmawiać. Seniorka niczego nie podejrzewając wpuściła kobietę do swojego mieszkania.

Oszustka zażądała czerwonego numeru seryjnego rachunku za wcześniejszą emeryturę i zagroziła, że jeśli emeryt tego nie zrobi, nie dostanie podwyżki i będzie musiała stawić się przed komisją lekarską. 77-latka wypłaciła swoje oszczędności przed oszustami i zaczęła przerzucać pieniądze. Starsza pani, nie mogąc znaleźć czerwonego numeru seryjnego, zgodnie z poleceniem „pracownika ZUS” włożyła pieniądze do koperty i schowała je z powrotem do szafki.

Oszustka, która pocieszyła seniorkę i obiecała, że postara się jej pomóc, przyszła do mieszkania z inną kobietą. Druga kobieta zbadała historię choroby seniorki, po czym otrzymała pilny telefon. Natychmiast opuściła mieszkanie i zabrała wszystkie pieniądze.

Po chwili, jak twierdzi policja, „pani doktor” otrzymała podobny pilny telefon i również wyszła, pozostawiając po sobie puste mieszkanie, w którym nie było żadnych pieniędzy. Dopiero później seniorka zorientowała się, że została okradziona.

Jeśli potrzebujesz skontaktować się z ZUS, możesz to zrobić dzwoniąc pod numer podany na stronie zus telefon. Pracownicy infolinii, chętnie udzielą Ci informacji o typowych sprawach związanych z ZUS oraz przestrzegą przed takimi i podobnymi oszustwami.

 

3 komentarze

 1. Paweł
  25 sierpnia 2022 @ 10:08

  Niestety są sposoby, oszuści pracują na dobre. Te sposoby, które mają do swojej dyspozycji są podstępne, i to jest smutne, że są one ukierunkowane na starszych bezbronnych ludzi.

 2. Tomek
  25 sierpnia 2022 @ 10:18

  Przykre to jest, że są oszuści, którzy obierają za cel starsze, bezbronne osoby. Oszuści Ci mają do dyspozycji wiele sposobów działania na rzecz dobra, ale wykorzystują je w podstępny sposób.

 3. Ala
  25 sierpnia 2022 @ 10:21

  Powiem Wam, że problem z tymi oszustami polega na tym, że są bardzo dobrzy w tym, co robią. Wiedzą, jak wejść do twojej głowy i sprawić, byś im uwierzył. Są również bardzo wytrwali, więc gdy już raz wejdą do środka, trudno ich stamtąd wyrzucić.

Dodaj komentarz