Skip to content

Jak wyglądają usługi związane z darmowymi poradami prawnymi?

Spis treści

Porady prawne są istotną częścią życia, ale wiele osób nie wie, jak je uzyskać. Z pomocą serwisu darmowe porady prawne można uzyskać bezpłatną poradę prawną na terenie całego kraju. Jest to niesamowita okazja dla wszystkich obywateli, aby zapewnić ochronę ich praw i dostęp do wymiaru sprawiedliwości. Ważne jest jednak, aby zrozumieć, że bezpłatna porada prawna nie oznacza, że wszelkie konsultacje prawne nie będą Cię nic kosztować.

W 2016 roku weszła w życie ustawa, która zobowiązywała prawników do udzielania bezpłatnych porad prawnych wszystkim obywatelom. Wymóg ten nie był jednak nowy: wielu prawników już wiele lat wcześniej organizowało własne bezpłatne dyżury. Teraz robią to we współpracy z samorządami. O ile wymogi dotyczące porad prawnych nie zmieniły się od 2016 r., o tyle liczba prawników oferujących je drastycznie wzrosła. Wzrosła też liczba osób zgłaszających się po poradę prawną. Bezpłatna pomoc prawna w wybranych lokalizacjach. Wydawane są przez samorządy i organizacje pozarządowe. Przed konsultacją powinno się zrozumieć przedmiot oferowanej porady. Prawnik pomoże np. w kwestiach dotyczących: spraw rodzinnych, prawie pracy, sprawach ubezpieczeniowych.

Termin bezpłatnej konsultacji prawnej uzależniony jest od decyzji samorządu. Informacje zostaną przekazane w biurze po ustaleniu godzin pracy prawnika. Każdy region powinien mieć również dedykowaną infolinię, gdzie możemy zapisać się na konsultacje. Podczas tej rozmowy otrzymamy konkretną datę i miejsce spotkania do uzgodnienia z adwokatem. Przykład twojego prawa do bezpłatnego adwokata znajduje się w ustawie o bezpłatnej pomocy prawnej. Pokazuje, że każdy, kogo nie stać na proste porady, ma prawo do bezpłatnej porady prawnej. W takim przypadku należy złożyć stosowne oświadczenie potwierdzające trudności finansowe. Z porady tej mogą skorzystać również osoby posiadające karty rozszerzonej rodziny. Liczy się również wiek. Bezpłatne konsultacje są dostępne dla osób poniżej 26. roku życia i powyżej 65. roku życia.

4 komentarze

 1. Julian
  26 września 2022 @ 12:36

  Jestem zachwycony, że jest możliwość skorzystania z darmowej porady prawnej. To jest niezwykle cenne w tych czasach kryzysu ekonomicznego i ciągłych podwyżek cen usług.

 2. Maciek
  26 września 2022 @ 12:37

  Jako właściciel małego biznesu mogę zaświadczyć, że w czasach kryzysu gospodarczego dostęp do bezpłatnych porad prawnych jest niezwykle cenny.

 3. Tomek
  26 września 2022 @ 12:38

  Jako studentka prawa uważam, że należy wykorzystywać wszystkie dostępne środki, aby pomóc innym i sobie. To jest danie o dobro ogółu.

 4. Jola
  26 września 2022 @ 12:41

  Od dłuższego czasu jestem bardzo zainteresowany uzyskaniem kredytu, ale nie wiem, jak to zrobić. Fakt, że mogę zdobyć informacje w tej sprawie jest dla mnie bardzo ważny.

  Chciałabym wiedzieć, czy mogę liczyć na pomoc w moich sprawach związanych z kredytami i pożyczkami hipotecznymi.

Dodaj komentarz