Skip to content

Co trzeba zrobić, aby przejść z viaTOLL do e-TOLL?

Spis treści

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że użytkownicy systemu viaTOLL muszą dopełnić trzech formalności:

1. Przygotować formularz wniosku i wysłać go do swojego banku, który dostarczy go do Narodowego Banku Polski. Formularz musi zawierać Twoje dane osobowe, takie jak imię i nazwisko, adres i numer dowodu osobistego;

2. Uiścić opłatę za przelanie pieniędzy ze swojego konta na konto NBP;

3. Wysłać e-mail ze wszystkimi informacjami na temat konta bankowego NBP, na które będziesz przelewał niezbędne środki.

System e-TOLL jest nowoczesnym rozwiązaniem zbudowanym, wdrożonym, utrzymywanym i nadzorowanym przez Dyrektora Urzędu Skarbowego. Służy do pobierania opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Zastępuje on dotychczasowy system viaTOLL. System e-TOLL oparty jest na technologii wykorzystującej pozycjonowanie satelitarne do określenia pozycji pojazdu. System dla użytkowników pojazdów lekkich będzie dostępny na odcinku autostrady A2 Konin – Stryków oraz na odcinku autostrady A4 Wrocław – Sośnica. System e-TOLL posiada dwie kluczowe cechy:

1) Umożliwia kierowcom uiszczenie opłaty za przejazd za pomocą karty kredytowej lub za pomocą przelewu bankowego;

2) umożliwia kierowcom, którzy nie chcą uiszczać opłat drogą elektroniczną, dokonanie płatności gotówką w kiosku elektronicznym zlokalizowanym przy każdym punkcie poboru opłat lub na stacji paliw zlokalizowanej w jego pobliżu.

Jeśli kierujesz pojazdem lub zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony i wnosisz opłaty za przejazd autostradą w systemie e-TOLL, można wybrać sposób przekazywania danych lokalizacyjnych do systemu: za pomocą aplikacji zainstalowanej na urządzeniu mobilnym (ZSL) lub poprzez zainstalowanie w pojeździe urządzenia pokładowego (OBU). Dostęp do tych urządzeń oparty jest na modelu dystrybucji i sprzedaży jednostek pokładowych (OBU) oraz zewnętrznych systemów pozycjonowania (ZSL), a więc ich zakup odbywa się na zasadach wolnego rynku.

Do 30 listopada 2021 r. opłaty za przejazd autostradą A2 Konin – Stryków oraz autostradą A4 Wrocław – Sośnica można uiszczać również ręcznie na podstawie biletów autostradowych. Zapłać w punkcie poboru opłat. W ręcznym systemie poboru opłat za przejazd autostradą A2 na odcinku Konin-Stryków oraz autostradzie A4 na odcinku Wrocław-Sośnica wymagany jest bilet autostradowy przy wjeździe na autostradę oraz opłata za wjazd na autostradę. Wyjeżdżając z tego odcinka drogi ekspresowej, w oparciu o punkt poboru opłat. Pobierana kwota zależy od typu pojazdu i ilości przejechanych kilometrów.

Kierowcy pojazdów mechanicznych i zespołów pojazdów (dalej: pojazdy lekkie) o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony zobowiązani są do uiszczania opłat za przejazd autostradami na odcinkach płatnych autostrad państwowych A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica. Zgodnie z ustawą z dnia 27 października 1994 r. o autostradach płatnych i Krajowym Funduszu Drogowym. Kierowcy lekkich pojazdów mogą dobrowolnie uiszczać opłaty za przejazd na odcinku autostrady A4 Wrocław – Sośnica oraz na zarządzanym przez GDDKiA odcinku autostrady A2 Konin-Stryków ręcznie lub elektronicznie w wyznaczonych punktach poboru opłat. Uiszczenie opłaty za przejazd autostradą w elektronicznym systemie poboru opłat nie oznacza rezygnacji z możliwości uiszczania opłaty za przejazd autostradą w systemie ręcznym.

Centrum Obsługi Klienta viaTOLL jest czynne 24/7 pod adresem viatoll infolinia. Kontakt telefoniczny w przypadku pytań lub wątpliwości dotyczących obecnego konta viaTOLL, lub jeśli są pytania odnośnie innych usług.

2 komentarze

  1. Grzesiek
    13 września 2022 @ 15:26

    Powiem Wam, że system przejścia z ViaToll na e-Toll jest bardzo wygodny, szybki i niezawodny. Proces rejestracji jest prosty i szybki. Można szybko zarejestrować swój pojazd w nowym systemie, a także otrzymać wszystkie niezbędne dokumenty w formie elektronicznej.

  2. Tomek
    13 września 2022 @ 15:28

    Działa dobrze i nie mam z nią żadnych problemów. Jedyną rzeczą, która mnie denerwuje, jest to, że nie można zobaczyć paragonu po zapłaceniu za opłaty drogowe, ale domyślam się, że tak to po prostu działa.

Dodaj komentarz